Pokud hovoříme o potřebě vytvořit v Rudné společenské a kulturní centrum, ruku v ruce s tím jde i podpora spolkové činnosti – ta je důležitým generátorem kulturních akcí. Avšak v oblasti kulturního života, na rozdíl od sportovního, je organizační součinnost města nezastupitelná.

„Máme jasnou představu, jak by podpora kultury ze strany města měla fungovat. Je třeba určit konkrétního pracovníka města, který bude odpovědný za spolkovou činnost a kulturu. Pokud chceme, aby Rudná více kulturně žila, musíme tomu vyčlenit odpovídající část peněz z městského rozpočtu,“ říká Gabriel Kovács. Role referenta by spočívala v poskytování informací, koordinaci kulturních činností, pomoci s produkcí i propagací spolkových akcí, ale i sháněním grantů nebo sponzoringu.

„Počítáme také s tím, že by město mělo být schopné, jako součást podpory spolkové činnosti, nabídnout zdarma prostor pro propagaci například ve svých tiskovinách, nebo i na veřejných místech,“ dodává s tím, že současný systém, kdy spolky přijímají od města grantovou podporu, a pak si platí inzeráty v obecním tisku, nedávají smysl. „Odmítám, aby spolky působící na území Rudné, jak kulturní, tak sportovní, platily za inzerci. Plánujeme také pro bezplatnou inzerci zřídit veřejné plakátovací plochy, jako je běžné v okolních obcích,“ slibuje Kovács.

Proč spolek „Žijeme Rudnou“ podporuje kulturu? Buďme vděční těm lidem, kteří investují své nápady a energii do kultury. Město jim má pomoci s jejich organizací, propagací a finančně. Spolky musí dopředu vědět, s jakou podporou od města mohou počítat. Tato podpora musí být dostupná nejen již fungujícím spolkům, ale i nově vznikajícím.